Freelance Web Tasarım Nedir?

Freelance web tasarım; Temelde freelance “serbest,bağımsız çalışan” anlamına gelir. Ancak freelance sadece web tasarım sektöründe kullanılan bir tabir değildir. Ağırlıkla online bir çok iş sektöründe freelance çalışma şekli görülür. Bunların en başında gelenler; freelance web tasarım ve fotoğrafçılık, grafik tasarım, seo uzmanı vb. listeyi uzatabiliriz. Freelance web tasarım hizmetlerinin yaygınlaşmasından sonra freelance çalışma şekli bu web tasarım sektörü ile özdeşleşmiş durumda olduğu için artık birlikte anılır oldu . Bende 2008 yılından bugüne freelance olarak çalışan bir web tasarımcıyım.

FREELANCE WEB TASARIMIN AVANTAJLARI NELERDİR ?

İnternetin icadı ile başlayan web teknolojileri serüveni bu mecraya duyulan ihtiyaç sebebilye web tasarım sektörü yıllardır hızla gelişmekte. Var olan bu ihtiyacı ilk olara web tasarım ajansları karşılamaktaydı. Ancak yıllar içinde bu sektörde hizmet veren çalışanlar kendilerini geliştirerek bir ajans bünyesine bağlı kalmaksızın çalışma hayatına katıldılar. Temelde hizmet aynı olmasına karşılık yanında getirdiği bir çok avantaj ile freelance web tasarım sektörü hızla büyüdü. Bu çalışma şeklinin en büyük avantajları arasında ise ajanslara ödenen ücretin çok daha az miktarı ile aynı hizmeti alabilmektir. Ajanslar kendi içerisinde bir takım maliyetleri olmasından dolayı (istihdam, vergi, barındırma giderleri vb.) yapılan iş üzerine bu giderleri de yansıtarak bir ücret politikası belirler. Bu genellemede bir çok müşteri için yüksek bir tutar olarak değerlendirilir. Ancak freelance web tasarımcılar ise gider gözetmeksizin sadece iş başına ücretlendirme yaparak, maliyetleri düşürür ve bu da web tasarım ihtiyaç sahiplerinin cebini mutlu eder.

FREELANCER İLE ÇALIŞIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Freelance web tasarım hizmeti, çalıştığınız freelancer tasarımcıya göre değişiklik gösterebilir. Bu çalışma şeklinde kişilik ve referans çok önemli. Hizmet alacağınız freelancerı seçerken mutlaka sizin projenizden önce yapmış olduğu çalışmaları incelemeniz gerekir. Gerekli durumlarda bir iş sözleşmesi iki taraf içinde artı olabilir. Proje sonunda hüsrana uğramamak için mutlaka referansların detaylı olarak incelenmesi ve iş teslim süresisin önceden belirlenmesi sizin adınıza faydalı olacaktır. Bu faktörleri göz önüne alarak hizmet alacağınız projelerde hataları en aza indirebilirsiniz. Ne yazık ki her sektörde olduğu gibi bu sektörte de uzaka durmanız gereken profiller bulunmakta. Bunlar, hazır template tasarımcıları , warez scriptciler, çalıntı içerik ve tasarımcılar, 1 aylık bir kurs ile profesyonel olanlar, Facebook’ u ben yaptımcılar, işinizi hemen bu akşam teslim ederimciler, sadece size özel bir yazılım diyen wordpressciler ve daha fazlası. Bu kişiler genelde iyi niyetli ve hevesli olmalarına rağmen, maalesef gün sonunda başarısız çalışmalar üretebiliyorlar. Bu durumda sizi üzecek hatalarla dolu bir proje ile karşılaşma ihtimalinizde artıyor. Bu nedenle referans konusuna tekrar vurgu yapmam gerekiyor. Referans, referans, referans…

Kısaca özetlemem gerekirse, freelance web tasarım sizin için her zaman daha avantajlıdır, tabi ki bir bilenle…